Toiduvalmistamine

Õpetajad Kaire Raba ja Demo Kaev.

24.03 praktiline tund

Praktilise tunni eeljuhis tuli meile meilile, rida suupisteid, mille valmistamise tehnoloogia ja eripärad pidime endale enne tundi selgeks tegema. Tunni algul loosisime tunniks paarilise ja ka suupisted mida valmistama pidime.

Mina sain paariliseks Marko ja suupisteteks saime marmorkartul marineeritud shimeij seente ja suitsutatud hapukoorega 50 g ja Meloni gazpacho krõbeda serrano ja mini võrsetega 50 g.

See marmorkartul oli meil juba grupi chatis palju poleemikat tekitanud ja isegi google ei teadnud , mis see olla võiks. Õnneks Demo oskas seda seletada :)

Meloni gazpacho tundus mulle kodus lugedes, et kes seda üldse tahaks, aga ma ei ole üldse külmade suppide fänn. Supp olgu soe ja terav. Siis on kõige parem.

Aga tundub, et kool tuli selleks, et mind õpetada ja koguaeg saan just neid veidrusi teha, mida ma ei sooviks.

Asusime tegudele, mina peamiselt gazpachoga ja Marko kartulitega. Marko kuivatas mulle serrano ja mina marineerisin tema seened. Et ikkagi koostöö. Ja koguaeg arutasime ja maitsesime üksteise asju. Sujus kenasti. Aega oli palju ja  see gazpacho oli ikka väga vähe vaeva ja aega nõudev.

Pidime ka kohe valima kumma suupiste kaod ja kalkud teeme ja valisime gazpacho.

3-1.jpg5.jpg

Kollegide tööde hulgast meeldis (ja maitses) mulle väga Ädu ja Igori ühine vaagen juustupallide ja tatakiga:

Ja Tiia tehtud kataifi korvikesed krevettidega. Kataifi  sai tal veitsa palju, aga mõtteks väga tore ja effektne suupiste:



03.03 praktiline tund

Seekordse praktilise tunni eelloo saime endale meilile, et jõuaksime pisut mõtteid mõlgutada...

KS 24 PRAKTILISE TUNNI TÖÖJUHIS

1 käik - eelroog kuum - kohustuslikud tooraine – spinat, juurseller, jahu 00, muna, mini-rooma salat
2 käik - pearoog -kohustuslik tooraine veisepõsk, kaalikas, bataat, brokoliini (bimi), demi glace kastmepõhi, shimeji seened
3 käik - dessert - küpsetis peab olema üks komponent, kohustuslik tooraine –või 82%, kaneel, vaarikad (külmutatud), õun Granny Smith, fenkol


Pean tunnistama, et ega ma väga palju ei mõelnud. Eelroaga tekkis mul kohe mingi värske pasta assotsatsioon ja veisepõsk on veisepõsk, seda tuleks lihtsalt hästi ja kaua teha :)

Magustoidule ma üldse väga ei jaksanud mõelda, sest ilmselgelt, kuna mul endal suurt magusasoolikat pole, siis magutoidud mind ka väga ei tõmba ega huvita liiga palju, aga no tegema neid peab, see on ka selge.

Loomulikult oli Sillel rohkem eeltööd tehtud ja ka kodus läbi katsetatud! Kuna magustoidud tõesti on mu nõrgem külg ja iagasugune küpsetamine teoorias justkui meeldib, aga praktilises elus ma leivast ja foccaciast väga palju kaugemale ei küpseta.. siis loomulikult sättisin ennast sujuvalt Sillega punti :)

Plaaniks oli valmistada õunatartletti fenkoli, soolakaramelli ja vaarikakastmega.

Minu ülesandeks sai hoolitseda eelkõige soolakaramelli eest. Olen teinud korra soolakaramellikastet 4.taseme õppe praktilises köögis, kus minu meelest tegime seda kuidagi toorjuustuga, aga puhast soolakaramelli pole ma mitte kunagi teinud, seega kohe super õppimise koht. Ja soolakaramell mulle väga maitseb, ilmselt kuna see on siiski pisut soolane :))))

And I nailed it nagu öeldakse, meie desserdi tiimi peakoka valvsa pilgu all. Lisaks minule oli Sille desserdi tiimis ka armas Tiia, kes maadles meil vaarikakastmega. See juba lõpuks oli peaaegu, et naljakas...aga küll tuli liiga paks ja siis liiga vedel ja tükk jahmerdamist oli sellega. Kõige lõpuks ja kalkulatsiooni tehes saime üldsegi aru, et vaarikakaste on kaunistuseks nii ebamõistlikult kallis, et seda küll pärisköögis kasutada pole mõtet ...

Terve selle tunni suurim õppetund oli minu enda jaoks see, et jää endale kindlaks ja ära kahtle nii palju! Ja kui muidu ei saa, siis fake it till you make it, mis on nagunii üks mu elumotodest, eriti kui pead oma mugavustsoonist väljas asju ajama.

Tootearenduse tulemusena sai meie tartlett selline iludus:


Eelroaks tegid kolleegid ravioole ja pearoaks veisepõske:




18.02 Praktiline tund

Sel korral tegelesime tootearendusega. Enne tundi pidime iseseisvalt läbi töötama hernesupi ja creme brulee retseptid ning esitama kaubatellimuse. Tunnis saime endale kaaslase, kellega retseptid vahetusse läksid ja keda siis oma retsepti teostamisel abistama pidime. Tunni märksõna - koostöö :) Minu kaaslaseks sai Igor.

Minu tootearenduses oli klassikaline hernesupp suitsulihaga , kuid soovisin selle keerata püreesupiks. Isiklikul põhjusel - kuna traditsioonilised kruubid on minu jaoks oma struktuurilt ebameeldivad, siis neid püreestates, kaob see ebameeldiv omadus ära. Creme brulee pidi tulema trühvliga, kuidas muidu.

Igor oli teinud enda retseptis ka püreesuppi, kuid siis mitte klassikalisest kuivatatud hernest vaid külmutatud hernestest ja suitsukanaga.. Igori creme brulee oli mündi-laimi maitseline. Me polnud kumbki õnneks oma retseptidega hulluks läinud ja saime väga kenasti hakkama. Ka koostöö köögis sujus meil väga väga hästi. 

Meie retseptid ja kalkulatsioonid.

Hernesupi algus ja väljapanek. Igori retsepti järgi supp tuli väga maitsev!

2.jpg

Ja minu retsepti järgi tehtud supike by Igor ja Igori retsepti järgi tehtud creme bruleed by Monica :)) :3.jpg

ÜLLATUSTUND. 04.02.2025 Õpetaja Demo Kaev. 

Esimeses praktilises tunnis pidime valmistama road koduperenaiste ehk ajakirja retsepti järgi. Minule naeratas loosiõnn kõrvitsaorsottole suitsukalaga. Arvestades, et ma kruupe ei armasta, siis fortuuna kohe teadis, mida mulle saata :) Sama retsepti tegid ka Kerdi ja Silver, kellega ka tunnis sõbralikult koostööd tegime.

Untitled_design-12.jpg

Algaja fotgraafi ja kokana ei taibanud ma oma väljapanekust piltigi teha. Siiski tabasin enda toidu ühelt pildilt:

minu_valjapanek-4.jpgToidukalkulatsiooni tegime hiljem kalkulatsiooni tunnis.

Teata väärkasutusest Lisateave